فندق، روح اشکور

فندق اشکور

فندق يكي از محصولات استراتژيک مناطق اشکورات رحيم آباد شهرستان رودسر بوده و15هزار خانوار به كار كشت فندق در اين شهرستان مشغول هستند.
شهرستان رودسر از لحاظ توليد سطح زير كشت فندق در كشور مقام اول را دارد و درصد بالایی فندق كشور در استان گيلان بويژه اشكورات رودسر توليد مي‌شود.
كشور ايران مقام ششم توليد فندق جهان را به خود اختصاص داده است.

ارزش تغذیه ای

فندق خواص و ارزش تغذیه ‌ای زیادی دارد، به همین دلیل از بروز خیلی بیماری‌ ها پیشگیری می ‌کند.
در هر 28 گرم فندق که به طور متوسط معادل 20 عدد مغز آن می باشد، 176 کالری انرژی نهفته است. این مقدار فندق دارای 17 گرم چربی، 5 گرم کربوهیدرات، 4 گرم پروتئین و حدودا 2 گرم آب می باشد.
فندق با داشتن روغنی خاص (اسید اولئیک)، پروتئین، کربوهیدرات، بتاسیتوسترول، ویتامین‌ها و املاح ضروری، جایگاه مخصوصی را در بین دیگر آجیل‌ ها باز نموده است.

فندق سه قلوی اشکور

در 100 گرم مغز فندق مواد زیر موجود است:

 • انرژی 625 کالری
 • درخت فندق
  آب 5/8 گرم
  پروتئین 12/5 گرم
  مواد نشاسته‌ای 15 گرم
  مواد چرب 60 گرم
  کلسیم 200 میلی‌گرم
  فسفر 320 میلی‌گرم
  آهن 3/5میلی‌گرم
  سدیم 2 میلی‌گرم
  پتاسیم 700 میلی‌گرم
  ویتامین ب 1 0/5 میلی‌گرم
  ویتامین ب 3 1 میلی‌گرم

فندق تازه اشکور

بتاسیتوسترول

بتاسیتوسترول که به مقدار زیادی در فندق یافت می ‌شود، اثر فوق‌العاده‌ای در کاهش کلسترول و پیشگیری از سرطان (مخصوصا سرطان سینه و پروستات) دارد.

روغن فندق

فندق غنی از روغن است. در واقع 60 تا 70 درصد فندق از روغن تشکیل شده است.
این ساختار و ترکیب روغنی دارای فواید زیر برای بدن است:
تامین انرژی، تنظیم حرارت، محفاظت در برابر عوامل بیرونی و کمک به گردش ویتامین‌های محلول در چربی.
در روغن فندق، برخی اسیدهای چرب وجود دارند که اعمال مهمی را برای بدن انجام می‌ دهند؛ به عنوان مثال “اسید اولئیک” موجود در روغن فندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می‌کند(کلسترول را به میزان 2/26درصد کاهش می ‌دهد)، قند خون را تنظیم می ‌کند و آپوپروتئین A-1 را که برای پیشگیری از بروز بیماری ‌های عروق سیاهرگ مفید است، افزایش می ‌دهد(به میزان 25 درصد) و آپوپروتئین B که مضر می ‌باشد را کاهش می ‌دهد(به میزان 5/7 درصد).
دیگر اسید چرب مفید در روغن فندق، “اسید لینولئیک” است که به مقدار زیادی در روغن فندق یافت می ‌شود. لینولئیک اسید نقش خیلی مهمی در رشد و سلامت اندام‌ ها دارد.

فندق شکسته

ویتامین های فندق

فندق یک منبع خوب از ویتامین‌های B1، B2 و B6 است. این ویتامین ‌ها برای حفظ سلامت مغز و خون‌سازی ضروری هستند، مخصوصا برای کودکان در حال رشد.
ویتامین E
ثابت شده است که مصرف 25 تا 30 گرم فندق در روز، تمامی ویتامین E مورد نیاز در روز را تامین می کند و برای پیشگیری از بیماری‌ های عروق سیاهرگ قلبی و سرطان کافی است.
روغن فندق بهترین منبع شناخته شده ویتامین E است که برای سلامت ماهیچه ‌های قلب و دیگر ماهیچه‌ های بدن ضروری است.
این ویتامین همچنین برای عملکرد طبیعی سیستم تولید مثل ضروری می ‌باشد.
ویتامین E از تجزیه و همولیز گلبول ‌های قرمز خون جلوگیری می ‌کند، بنابراین به عنوان نوعی محافظ در برابر کم‌ خونی یا آنمی عمل می کند.
از دیگر فواید ویتامین E که در فندق به وفور یافت می ‌شود، پیشگیری و ممانعت از عوامل ایجاد کننده سرطان می ‌باشد. اگر سرطان قبلا در بدن شکل گرفته باشد، ویتامین E با سلول‌ های سرطانی می‌ جنگد.

املاح فندق

فندق دارای مواد معدنی زیر می باشد:
* کلسیم، که برای رشد استخوان ها و دندان‌ ها ضروری است.
* آهن، که در خون ‌سازی نقش دارد.
* روی، که نقش مهمی در هورمون‌ های جنسی دارد.
* پتاسیم، که برای تحریک سیستم عصبی و عملکرد مناسب عضلات و ماهیچه‌ ها ضروری است.

تحقیقی جدید نشان داده است، افرادی که فندق و یا روغن آن را مصرف می‌ کنند، 50 درصد کمتر از کسانی که هیچ گاه فندق نمی ‌خورند، در معرض خطر مرگ بر اثر حمله ‌های قلبی هستند.

فندق تر و تازه

خواص داروئی:

فندق از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . برگ، شکوفه،‌ گل و پوست آن (مخصوصا پوست ریشه آن) قابض است.
1) فندق به دلیل اینکه دارای مقدار کمی مواد نشاسته‌ای است و نیز دارای مواد معدنی زیادی مانند کلسیم،‌ پتاسیم، فسفر،‌ منیزیوم، ‌سدیم و آهن است، غذای بسیار خوبی برای مبتلایان به دیابت محسوب می‌شود.
2) فندق غذای مناسبی برای تقویت بدن و مخصوصا دوره نقاهت است.
3) فندق مقوی روده‌ها و معده است.
4) فندق سموم را از بدن خارج می‌سازد.
5) فندق فشار خون را بالا می‌برد.
6)خانم‌هائی ‌که در بین دو عادت ماهانه خونریزی دارند برای درمان آن باید جوشانده پوست فندق بخورند.
7) روغن فندق برای از بین بردن سرفه و درد سینه مفید است.
8) روغن فندق برای کبد نافع است.
9) آنهائی‌ که کارهای فکری می‌کنند باید فندق بخورند زیرا بدلیل داشتن فسفر زیاد مغز را تقویت می‌کند.

مضرات :

فندق اگر به مقدار کم خورده شود به هیچوجه مضر نیست ولی افراط در خوردن آن ایجاد نفخ و گاز شکم کرده و حالت تهوع تولید می‌کند. برای جلوگیری از این حالات، آنهائی‌ که سرد مزاج هستند باید فندق را با آب و عسل خورده و گرم مزاجان با سکنجبین بخورند.
لابد با توجه به مواد درونی فندق تا حدودی به خواص آن آگاهی یافته اید. از آنجا كه در آن مقدار زیادی فسفر وجودد ارد، برای رشد مغز بسیار مفید است و قوه تفكر و تمركز را افزایش می دهد. بنابراین بهتر است كودكان را به خوردن آن تشویق كنید. با وجود این كه فندق دارای مقداری مواد قندی است، اما برای بیماران مبتلا به مرض قند هیچ ضرری ندارد. طبع آن گرم و خشك است و سبب تقویت روده ها می شود و سموم بدن را دفع می كند. ضمناً برای كاهش فشارخون هم مفید است و افرادی كه به افزایش فشارخون مبتلا هستند بهتر است فندق را میل كنند تا از خواص آن بهره مند شوند.
روی مغز فندق غشاء بسیار نازكی وجود دارد كه ضداسهال است، در ضمن این غشاء نازك بسیار دیرهضم است. برای جلوگیری از مضرات فندق بهتر است آن را با شكر، عسل و یا انجیر میل كنید. اگر از ریزش مو رنج می برید از آرد فندق و روغن زیتون خمیر مناسبی تهیه و روی پوست سر، ماساژ دهید. فندق را در حد معقول مورد استفاده قرار دهید و از خواص زیاد آن بهره بگیرید.

و من ((فندق )) بهترین تقویت كننده مغز هستم!
سوخته مرا اگر طبق دستور بكار برید، بهترین علاج طاسى سر هستم .
روغن من مقوى معده است و اگر آنرا به محل گزیدگى بمالند، زهر را از بین میبرد.
اسم من فندق است ، معرب من ((بندق )) و اعراب مرا ((جلوز)) نامند. یك نوع دیگر من به فندق هندى معروف است و در جنوب ایران ، مخصوصا بلوچستان زیاد است .

فندق هندى تلخ است و تنها مصرف دارویى دارد. خاصیت غذایى من بیشتر از آجیلها است . داراى آهك – فسفر – گوگرد – و پتاسیم بوده ، سرشار از ویتامین هاى آ – د – اف هستم . پنجاه تا شصت درصد مواد روغنى دارم . مقوى معده و دماغ و نیروى شهوانى هستم – بو داده من گواراتر است . چنانچه مرا هنگام گرسنگى میل نمایید مقوى روده ها هستم . قند من براى مبتلایان به مرض قند نه تنها مضر نیست بلكه مفید است . روغن من در عطرسازى و تغذیه مصرف مى شود. من بهترین مقوى مغز بوده و جوهر دماغ را زیاد مى كنم ، و براى نیروى تفكر و تعقل غذاى خوبى هستم . خوردن من با انجیر بعد از طعام ، پادزهر سموم است و جهت گزیدن عقرب نافع است . 5/7 گرم من با عسل جهت سرفه كهنه مفید بوده و اخلاط سینه و ریه را خارج مى كند. بو داده من با كمى فلفل جهت نزله تجویز شده است . ضماد سوخته من با پوست و پیه خوك جهت طاسى سودمند است ، و باعث روییدن موى صورت جوانان و اشخاص كوسه مى گردد. اگر به بچه هاى زاغ و سرخ مو علاقه ندارید و نوزاد شما با این شرایط به دنیا آمد كافى است فندق را با روغن زیتون ساییده و بر محل تلاقى استخوان جلو سر با استخوان عقب سر نوزاد بمالید و این عمل را مداومت دهید تا رنگ موى نوزاد برگردد و سیاه چشم و سیاه موى گردد و این كه گفته اند نگاه داشتن من با خود مانع گزیدن عقرب است به هیچ وجه صحیح نیست . فقط مالیدن روغن من جهت درمان گزیدن عقرب و رطیل نافع است .
فندق هندى
من فندق تلخ هستم ، كه در جنوب ایران مخصوصا بلوچستان زیاد به عمل مى آیم . مقوى معده و دستگاه گوارش و اعصاب بوده ، پادزهر سموم مى باشم . خوردن یك مثقال من جهت گزیدن مار و عقرب و رطیل نافع است ، و براى درمان تب راجعه و اسهال تجویز شده ام .
اگر میوه مرا با آب بمالند تا كف كند، جهت سر درد و درد شقیقه نافع بوده ، و براى لغوه و فلج مفید است ، بخور میوه من جهت جنون و استسقاى دماغ اطفال (ام الصبیان ) تجویز شده است . ضماد مغز من با سركه جهت خنازیر سودبخش است . خوردن جوشانده ى دو مثقال ریشه درخت من ، جهت ذات الجنب و سرفه و تنگى نفس سودمند مى باشد. حمول مغز من جهت اخراج جنین و بند آمدن قاعدگى زنان نافع است ، و یك مثقال آن جهت درد رحم مفید مى باشد، مقدار خوراك من از نیم مثقال تا دو مثقال است ، و چون در هر مثقال آن یك گرم ((محموده )) مخلوط كنند، در معالجه اسهال اثر فورى دارد.

فندق اشکور

منابع:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=89048

http://www.seemorgh.com/health/default.aspx?tabid=2093&conid=79119

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/9589/ترکیبات-و-خواص-غذایی-دارویی-فندق

5 ديدگاه

 1. لیما says:

  من فرزند اشکورم ودر کویر سوزان فلات ایران زندگی می کنم
  هر لحظه به یادش هستم.
  بخصوص الان که اینجا 42 درجه هست و تشنگی در ماه رمضان بیداد می کنه و اشکور شاید 22 درجه هم نباشه . بخصوص اون مه های بعدازظهر
  یادش بخیر

 2. ی دختر کاکرودی says:

  با خوندن این مطالبو دیدن عکسا رفتم به گذشته.یادش بخیر همه خاطرات کودکیم اونجاس.”کاکرود”

 3. اصغر says:

  يادش بخير درران كودكي ما.چه با صفا بود و چه بي دغدغه.سلام بر اشكور و اشكوري هر جا هستيد براتون ارزوي خوشبختي موفقيت بهروزي از خدا خواستارم.خدا شعمره بداره

دیدگاهتان را بنویسید


*