معرفي عجايب هفتگانه اشکورات گیلان

اشکورات با توجه به قدمت زیاد آن دارای مکان های جالبی نیز هست! برای شناختن عجایت اشکورات با ما همراه باشید1-«مسجد ناصرالحق يا ناصرالكبير(ع)روستاي رودبارك» معروف به آستانه هفت امام روستاي رودبارك از دهستان اشكور سفلي که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده است .
2-« كوه عروس و داماد روستاي زياز »واقع در قسمت شمالي سي پل از دهستان اشكور سفلي
3-« درياچه روستاي صمد آباد» از دهستان شوئيل
4-« غار واردار روستاي دليجان » از دهستان اشكور عليا و سيارستاق ييلاقي
5-« سرچشمه رودخانه آسما نرود» واقع در روستاي دليجان از دهستان اشكور عليا و سيارستاق ييلاقي
6-« داركردان رجه روستاي گيري» از دهستان اشكور عليا و سيارستاق ييلاقي
7-« تونل روستاي يازن» واقع در انبار كاه آقاي صدرا يازني از دهستان اشكور شهرستان رامسر
ضمنا ،مشخصات هريك از عجايب هفتگانه فوق به شرح ذيل ارايه مي گردد .

1-تاريخچه مسجد روستاي رودبارک معروف به آستانه هفت امام روستاي رودبارک

روستاي رودبارک با روستاهاي نرکي و توسهچال همسايه بوده ودر35 کيلومتري بخش رحيمآباد و 50 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجري قمري به دستور ناصرالحق ( ناصر الکبير عليه السلام ) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش ( از القاب امام زين العابدين ) نوه حسن بن زيد در روستاي رودبارک مسجدي ساخته شد که بعدها اين مسجد بنام آستانه هفت امام معروف گشته است. با اينکه هفت امام در اين بقعه به خاک سپرده شده اند، اما هيچکس نبود که در ان زمان نام يکي از آنها را به خاطر داشته باشد.

در داخل آستانه يک ميله آهني قراردارد که مزار هفت امامزاده را از قسمت ديگر آستانه جدا ميکند. چشمهاي نيز در پايين آستانه قراردارد که آب آن شور و براي دفع امراض از آن استفاده ميشود.
خصوصيات ظاهري آستانه هفت امام به شرح زير است :
فاقد صندوقچه، سه در چوبي دو لنگه در سه جهت غرب و شرق و شمال، چهار طرف ايوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده است و دردورادور آستانه، يک در دولنگه فلزي در ورودي ايوان، يک ستون چوبي در وسط آستانه و سراسر بام پوشيده از سفال است.

تخته چوبهايي نيز در آستانه قراردارد که برروي آنها عبارات زير حک شده است :
ابر آمد و زار زار بر سبزه گريست بي باده گلرنگ نميبايد زيست
اين سبزه که امروز تماشاگه ماست تا سبزه خاک ما تماشاگه کيست

في سنه 1223
له ملک نيادي کل يوم لدوللموت و انبوللخراب في سنه 1223

آيه ان يکاد نيز به شکل کامل به روي تخته چوب ديگري حک شده است .

درب چوبي بي بي هيبت
درب چوبي که به بي بي هيبت معروف ميباشد، در قسمت غربي ديوار آستانه نصب گرديده و اعتبار زيادي به آستانه هفت امام بخشيده است. تا کنون اين درب دوبار توسط کساني به سرقت رفته، ولي به لطف خدا دوباره به جاي خودش برگشته است.
ضمنا اهالي روستاي رودبارک ميگويند: در پايين روستا سوراخي وجود دارد که اگر موجود زندهاي درنزديکي آن قرار گيرد، در اثر گاز فراوان از بين ميرود.

2- کوه عروس و داماد روستاي زياز

روستاي زياز با روستاهاي آغر بن کندسر، گرمابدشت،ديورود و سجيران همسايه بوده و در 26 کيلومتري بخش رحيمآباد و 41 کيلومتري جنوب غربي شهرستان رودسر واقع شده است. همچنين روستاي زياز، مرکز دهستان اشکور سفلي نيز ميباشد.

در شمال منطقه سي پل، کوه سنگي با شيب بسيار تند واقع گرديده است که در بالاترين نقطه آن دو مجسمه سنگي بشکل عروس و داماد قرار دارد. نقل است که در گذشتههاي دور پسر و دختري بدون اذن والدين خويش زندگي زناشويي خود را آغاز ميکنند تا اينکه در اثر اين بي حرمتي مورد عاق والدين واقع شده و در نقطهاي که در حال حاضر به ” عروس و داماد ” معروف است، به شکل دو انسان تبديل به سنگ ميشوند.

کوه عروس و داماد بواسطه اينکه در بين کوههاي ديگر اشکور از زيبايي و شکوه خاصي برخوردار بوده و نظر هر بينندهاي را در حال گذر از اين منطقه به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستي که باعث اين همه زيبايي است، مي نمايد.

3- درياچه روستاي صمد آباد :

روستا ي صمدآباد با روستاهاي اکبرآباد، برمکوه، تلابنک، وگلخاني، دشتک و زراکي همسايه بوده و در 54 کيلومتري بخش رحيمآباد و 69 کيلومتري شهرستان رودسر واقع شده است.

ساکنان اين روستا معتقدند که نام اصلي اين روستا در گذشته چيز ديگري بوده است. نقل است که در گذشته دو سيد در تاريکي شب وارد اين روستا شده، اما کسي حاضر نشد که آنان را در منزل خود پناه دهد تا اينکه سرانجام در منزل پيرزني که تنها زندگي ميکرد وارد ميشوند در اين هنگام آن دو به پير زن از آب گرفتن تمام روستا خبر ميدهند. سپس وقت موعود فرارسيد و تمام روستا را آب فرا ميگيرد. بعدها فردي به نام صمد تصميم به آباداني اين روستا ميگيرد. از آن زمان تاکنون اين روستا به صمدآباد معروف گشته است. درياچهاي نيز در اثر آبگرفتگي از آن زمان تا کنون برجاست که يکي از بزرگترين درياچهها و از جمله عجايب هفتگانه اشکور به شمار ميآيد.

4- غار وادار روستاي دليجان :

روستا ي دليجان با روستاهاي تواسانکش و ياسور همسايه بوده و در 47 کيلومتري بخش رحيمآباد و 62 کيلومتري شهرستان رود سر واقع شده است.

غار وادار، آثار آبادي و آجرهاي قديمي در کجيل سرا ((kojil sara ))، آسياب قديمي بوميتله ((bomeytale )) از نقاط معروف و قديمي اين روستا به شمار ميرود. غار وادار که در مشرق روستا واقع شده از منطقه ونکش ((h venekas )) شروع و تا غار وادار امتداد دارد.

در فاصله اين دو نقطه که بصورت تونلي زيرزميني است دهانه آن در منطقه وادار گشاد و پهن ميگردد و در حال حاضر در اين نقطه بصورت يک غار آشکار است. اين غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حيث قدمت داراي تاريخ بسيار دور ودرازي است و يکي از عجايب هفتگانه اشکور به حساب ميآيد.

5- ” دارگردان رجه ” روستاي گيري :

روستا ي گيري با روستاهاي کياشکول، ميانرود و محمودلات همسايه بوده و در 68 کيلومتري بخش رحيمآباد و 83 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رودسر واقع شده است. اين روستا در منتهي اليه اشکور بالا و در پاي قله معروف بزاکو قرار گرفته است در ميان منطقه زورو و قله بزاکو، دارگردان رجه واقع شده است که استان گيلان و استان مازندران را از همديگر جدا ميکند.

در اين نقطه تصوير چند انسان که در حال حمل درخت بوده بصورت سنگ سياه درآمده و چشمان تمامي آنها به طرف کوه بلور يا شاه سفيدکوه ميباشد. نظير اين مکان (( کوه عروس و داماد )) در نزديکي روستاي زياز بوده که اين نقطه نيز يکي ديگر از عجايب هفتگانه اشکور به شمار ميآيد.

6- سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستاي گيري :

آسياب قديمي که در جنوب روستاي مذکور واقع شده است ، در حال حاضر متعلق به آقاي کشتگر ميباشد. اين آسياب شايد يکي از معدود آسيابهاي اشکور است که هنوز هم از مناطق دور و نزديک براي آسياب کردن گندم مورد استفاده قرار ميگيرد.علت اصلي برقراري اين آسياب آب فراواني است که از دهانه يک سنگ بزرگ بيرون ميآيد که اين محل سرچشمه رودخانه آسمانرود ميباشد. اين چشمه که معروف به آسمانرود بوده به علت صافي و زلالي آب به اين نام معروف گشته است. و بعنوان يکي ديگر از عجايب هفتگانه اشکور معرفي گرديده است.

7- تونل طولاني روستاي يازن :

روستا ي يازن با روستاهاي تمل، نارنه و سپارده همسايه بوده و در 118 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان رامسر واقع شده است.

دراين روستا در انبار کاه شخصي به نام صدرا… يازني يک تونل بسيار طولاني وجود دارد که به عقيده اهالي راه به جايي دارد. صاحب کتاب از آستارا تا آستارباد نيز از وجود اين تو نل بسيار طولاني در روستاي يازن ياد ميکند. اين تونل يکي ديگر از عجايب هفتگانه اشکور به حساب ميآيد.

از کليه هموطنان عزيز و علاقهمند به زيارت و سياحت دعوت ميگردد، بويژه درماههاي ارديبهشت الي مهر ماه ( ايام خوش آب و هوا ) از عجايب هفتگانه اشکور و ساير نقاط ديدني و جذاب مناطق اشکورات که داراي قدمت ديرينه پس از اسلام دارد، بازديد فرمايند.

منبع: يگانه چاكلي،؛حسن، كتاب جغرافياي تاريخي اشكور ،ناشر تابان،چاپ اول سال  1381 به گفته ی شمال نیور

7 ديدگاه

  1. لیما says:

    با سلام.غاری در روستای لیما هست به نام غار سلوکی . که حدود 5 کیلومتر طول دارد و به کاسه کوه ( کستکوه) که منطقه تابستان نشین شاهانه بوده می رسد. به نظرم از عجایب اشکور هست. اثار دیگر روستای لیما شامل قلعه دز ماشین که دارای لوله کشی اب و شیر در زمان محاصره بوده. دو چشم رستم که دیدبان اشکور بوده. و….

      • دکتر اسماعیل مددی says:

        با سلام.من تهرانی هستم.برای استفاده از تعطیلات به روستای گرمابدشت وزیاز رفتم.به نظر من اشکورات بهشت پنهان است که باید پنهان بماند اگر نه این تهرانی ها و پولداران گیلاتنی و مازندرانی این منطقه را نابود خواهند کرد.من زباله هایمان را از اشکورات خارج کردم و در رحیم آباد در سطل زباله گذاشتم. ولی این مردمی که روزهای تعطیل به اشکورات می روند اینطوری فکر نمی کنند.فقط مخرب و آلوده ساز و زباله انداز هستند. سعی کنید آدرس ندهید. موفق باشید وبلاگ خوبی دارید.مددی

دیدگاهتان را بنویسید


*